infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Maratony Kresowe - Sokółka 5 sierpień 2012

Maratony Kresowe - Sokółka 5 sierpień 2012

maratony_kresowe_2012

Maratony Kresowe

5 sierpień 2012

Sokółka - "Szlakiem Tatarskim"

To prawdziwie kresowy maraton. Trasa przebiega w dużym stopniu przez Obszar Chronionego Krajobrazu – Wzgórza Sokólskie. Wzgórza osiągają 230 m n.p.m. Roztaczają się z nich rozległe i piękne panoramy, które na długo zostają w pamięci. Ukształtowanie terenu powoduje, że maraton w Sokółce gwarantuje startującym wiele sportowej satysfakcji. Wjedziemy także do dzikiej w tym rejonie Puszczy Knyszyńskiej.

Tegoroczna trasa będzie w znacznym stopniu inna niż ubiegłym roku. W naszej opinii ciekawsza i ze zminnimalizowaną ilośćią asfaltu. Nie będzie tym razem przejazdu przez Bohoniki. Meczet warto po prostu odwiedzić, a nie przejeżdżać obok niego... Nie będzie też raczej Góry Azercowej. Bywa tam bardzo piaszczyście. W ubiegłym roku roztrzygnął się na niej wyścig. W momencie jak dojechała czołówka i nie dało się jechać po piasku, to trzej Litwini ruszyli pod górę biegiem zostawiając osłupiałych Polaków z tyłu... Finisz tak jak w ubiegłym roku na grobli. Taki odcinek specjalny na zakończenienie, wymaga zachowują sporo sił do końca...

INFORMACJE

Start: 5.08.2012, godz. 11.00, centrum miasta, Plac Kościuszki, przed Urzędem Miejskim

Meta nad zalewem w Sokółce, przy wyjeździe na Krynki.

Start i metę dzieli ok. 1,5km. Najlepiej więc zostawić samochód na mecie, na ulicy Wodnej i rowerem dojechać na start w ramach krótkiej rozgrzewki.

Zapisy przed startem 9:00 - 10:45 na Placu Kościuszki
Zachęcamy do rejestracji przez Internet.

TRASA: Mapka z trasą

trudność (1-6): 3

dystans:
- 32 km - Półmaraton
- 63 km - Maraton

Dystans liczony od miejsca startu honorowego

 

Bufety: dystans Mini 1, dystans Maraton 2 plus na mecie

Na mecie dla wszystkich zawodników gorący posiłek. Kilka dań do wyboru, w tym dania regionalne. Do tego możliwość kupienia dań z grilla, napojów, itp.

Jak zawsze w Sokółce unikatowe, pamiątkowe dyplomy dla wszystkich zawodników.

Noclegi: (ceny od 25zł od osoby!): Ośrodek wczasowy nad zalewem, 16-100 Sokółka, ul. Wodna 20, tel. (85) 711-25-67, kom. 513-131-975, http://www.osir.sokolka.pl

Program ramowy:
- godz. 9.00 - 10.45 zapisy
- godz. 10.45 - ustawianie zawodników w sektorze startowym,
- godz. 11.00 - start maratonu,
- godz. 13.00 - 16.00 - dekoracje zwycięzców

Przypominamy, że uczestnicy powinni posiadać kask.

Patronat honorowy i organizacyjny na wyścigiem sprawują Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej i Starosta Sokólski - Franciszek Budrowski.

Powiat SokólskiSokółkaPowiat Sokólski i gmina Sokółka charakteryzują się wyjątkową różnorodnością narodowościową i religijną. Znajdują się tu skupiska wyznawców prawosławia, katolicyzmu i Tatarów. Trasa maratonu częściowo prowadzi „Szlakiem Tatarskim”, w tym oczywiście przez Bohoniki, gdzie znajduje się zabytkowy, drewniany meczet tatarski. Po innych mniejszościach, zamieszkujących niegdyś ten region – m.in. Żydach pozostały liczne ślady i pamiątki. Świątynie i cmentarze różnych wyznań, kapliczki i krzyże oraz charakterystyczne dla poszczególnych grup etnicznych budownictwo wiejskie, stanowią nieodłączny element krajobrazu regionu.

Tradycyjne drewniane wiejskie domy odznaczają się nie tylko harmonią sylwetki i znakomitymi proporcjami, ale także bogatym często zdobnictwem w postaci bogato rzeźbionych nadokienników. Zachowały się także stare drewniane wiatraki i młyn wodny.

WSPÓŁORGANIZATOR MARATONU:

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce

 

na podst. mat. org. www.maratonykresowe.pl