Kiszka ziemniaczana jest jedną z charakterystycznych potraw województwa podlaskiego i jednym z najbardziej rozpoznawalnych dan kuchni podlaskiej. W maju-czerwcu w Supraślu pod Białymstokiem odbywają się mistrzostwa w pieczeniu kiszki ziemniaczanej, podczas których jest możliwość spróbowania wypieków różnych gospodarstw domowych posiadających swój unikalny sposób na wykonanie zwycięskiej potrawy.
Wyglądem przypomina kiełbasę, a jej wielkość uzależniona jest od długości wykorzystanego jelita wieprzowego nadzianego startymi ziemniakami. Po upieczeniu w piekarniku z wierzchu jest rumiana (ciemnobrązowa), a wewnątrz posiada ciemnoszary kolor z widocznymi dodatkami zmieszanymi z masą ziemniaczaną (zależnie od upodobań: boczek, mięso mielone, cebula). Podawana może być z zasmażką zrobioną z boczku i cebuli, a jej charakterystyczny i niepowtarzalny smak zawsze będzie kojarzony z Podlasiem. Równie dobrze smakuje wyjęta prost z piekarnika jak i odsmażana na patelni pokrojona w cienkie plasterki.
Przepis na kiszkę ziemniaczaną:
-
1 kg boczku surowego
-
3 średnie cebule
-
6 kg dużych ziemniaków
-
10m jelit wieprzowych grubych
-
majeranek, olej, sól, pieprz, wykałaczki
|
|
|
Jelita grube moczymy w wodzie, zmieniając ją kilkakrotnie, tak, aby nie były za słone. Wodę zmieniać, co pół godziny przez 2 godziny (4 razy). Wywrócić jelita na drugą stronę. Po wywróceniu jelit na drugą stronę absolutnie nie wycinać tłuszczyku, który zwisa (po pierwsze i tak się wytopi, po drugie tłuszczyk daje specyficzny smaczek). Następnie znowu odwracamy na "śliską" stronę. Boczek kroimy w kostkę ok. 1x1cm, przyprawiamy wg uznania solą i pieprzem. Smażymy tak, by się zamienił na skwarki.
W między czasie obieramy duże ziemniaki, kroimy na mniejsze kawałki i wrzucamy do sokowirówki (można zetrzeć na tarce). To samo robimy z cebulami. Jeżeli robimy to w sokowirówce, to po starciu mieszamy sok z wiórkami z ziemniaków i cebuli.
Następnie do mieszanki cebulowo-ziemniaczanej dodajemy boczek razem z tłuszczem, majeranek, solimy i pieprzymy. Jeżeli jelita są za długie, przecinamy je według uznania. Bierzemy jedno jelito, wykałaczkę, i na okrętkę zamykamy jeden wylot kiszki tak, by móc włożyć farsz. Powinno go być nie więcej niż 1/3 długości kiszki. Zamykamy jak wyżej wykałaczką. Do blaszki wlewamy ok. 1,5 szklanki oliwy w której układamy kiszki dosyć ścisło.
Gotową kiszkę nakłuwamy i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Pieczemy. Cały czas, co ok. 30 min nakłuwamy kiszkę i polewamy tłuszczem z blaszki. Całość pieczemy do zarumienienia ok 1,5 godz.
Po upłynieciu połowy czasu kiszę należy przewrócić na drugą stronę aby była dokładnie upieczona i zarumieniona dwustronnie. Jeżeli lubicie bardziej przyrumienioną można po upieczeniu pokroić i podsmażyć na patelni. Doskonale smakuje z zimnym mlekiem.
|
|
|
|
Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej 2011
Zdjęcia: www.infopodlaskie.pl
Przepis pobrany z http://www.kuchnia.o2.pl/przepisy/obiekt_int.php?id_p=17405 napisany został przez „malinka”.